Pénzügyek

2008.dec.01.
Írta: Hiteltanácsadás Szólj hozzá!

Honnan tudod, hogy szakértői kezekben vagy?

Volt szerencsém, egy baráti kérésnek eleget téve, külső szemlélőként  a mások kulisszatitkaiba belelátni.

Nos egy kedves barátom családja úgy döntött, hogy támogatja gyermekük lakásvásárlási szándékát, mivel nem is a törlesztő részlet kifizetése okoz gondot, hanem a hitellel járó költségek kifizetése és a szükséges önerő előteremtése ütközött nehézségbe, így ezt szülői támogatással megoldják.

Ez mind szép és jó, a család átvállalta ezen költségeket és ha kell az apuka adóstársként is helyt áll, ha szükséges, de egyéb ingatlan fedezetet nem vonnának be ha nem muszáj (történetesen a szülői házat jelenti).

Hősünk meg is találta a lakást, ami az igényeinek  és a pénztárcájának is a legmegfelelőbb volt. Mivel ingatlanközvetítő iroda által bukkant rá, összeült a családi tanács és megszületett a döntés, igent mondtak a vásárlásra.

Mivel az iroda hitelek közvetítésével is foglalkozott a családfő kérése az volt, hogy akkor rájuk bízza a hitel ügyintézését is. Az iroda felvette az adatokat, ki hol dolgozik, mióta, hány éves, mennyi a jövedelme és hogy tudnak-e egyéb ingatlan fedezetet behozni ha szükséges.( Hitelminősítésnek nem nevezném )


Kérdése hősünknek az volt, hogy erre a kiszemelt ingatlanra mennyi hitelt igényelhet, de nem kapott rá választ csak annyit amennyit majd a bank a minősítés során jóvá hagy.-jött a válasz.

Javasolták  „ A „ bank hitelét, mivel a bank az akció keretén belül elengedi a hitel költségeit, de mivel adósunk jövedelme nem volt elég így apukát szaván fogták és adóstársként bevonták az ügyletbe.

Beadták az igényléshez a papírokat annak rendje és módja szerint, teltek a napok és még bekértek ezt, bekértek azt ( pl.adósunk bizonyítványait, ja és a szülői házat fedezetnek ) az idő meg telik és az eladót is jó volna már kifizetni, de jött a telefon,

Tovább

Lakossági hitelnyilvántartás és jön a pozitív adóslista

A GIRO Zrt. és a tulajdonában lévő BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. (BISZ) önkéntes alapon, Credit Reference (CR) néven létrehozza a teljes listás lakossági hitelinformációs rendszert.

A BISZ működteti a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) is.

Önkéntes alapon, júliusra lekérdezhető lesz a lakossági hitelnyilvántartás.

A CR az önkéntességen alapuló adatszolgáltatásra épül. Az önkéntesség a hitelintézetekre és ügyfeleikre is vonatkozik. A CR-hez csatlakozott pénzügyi szolgáltatók ügyfelei írásban nyilatkoznak majd arról, hogy élő hitelszerződéseik és azok változásai felvihetőek-e a CR-be, valamint arról is, hogy a rendszer tagjai az ügyfél hiteladatait megismerhetik-e.

A hitelnyújtók a CR segítségével pontosabb ügyfélprofilt rajzolhatnak, ezért csökkenhet a kockázat, az ügyfél cserébe egyszerűbb hitelbírálatban és ügyintézésben, valamint alacsonyabb kamatban reménykedhet.

A KHR negatív és a CR pozitív adataiból áll majd össze a teljes listás rendszer; a két nyilvántartás egymástól függetlenül, de egymás mellett fog működni. A CR-hez csak azok az intézmények csatlakozhatnak, amelyek a KHR-nek is felhasználói, és a rendszerből származó hiteljelentésből nem derül majd ki, melyik intézmény szolgáltatta az adatot.

Várhatóan 2009. május 1-jétől működő lakossági hitel-nyilvántartási rendszerben megtalálhatóak lennének a bankokkal, pénzintézetekkel kötött szerződések legfontosabb adatai, így a hitel összege, futamideje vagy a törlesztő részletek mértéke, és kiegészülne a rendszer azokkal, akik időben rendezik esedékes hiteltartozásukat.

Lakossági körben eddig csak negatív adóslista volt, tehát azon ügyfeleket tartották nyilván, akik törlesztéseiket nem rendezték pontosan.

Ez a lakossági nyilvántartás egészülne ki a törvénymódosítással egy pozitív adóslistával.

A vállalkozások esetében most is van egy teljes körű nyilvántartási rendszer, amely mind a negatív, mind a pozitív adatokat tartalmazza.

A törvényjavaslat kidolgozása során figyelemmel voltak az adatvédelmi szabályokra, így a hitelt felvevő dönthet arról, hozzájárul-e, hogy a vele kötött szerződés adatai bekerüljenek a központi rendszerbe. Amennyiben ezt az ügyfél nem szeretné, csak annyi szerepel majd a nyilvántartásban, hogy rendelkezik hitelszerződéssel.

Egyes pénzpiaci szereplők szerint számos kedvező hatása lehet a bankok adatbázisait összekapcsoló, teljes körű lakossági adósnyilvántartás megszületésének:

Csökkenhetnek a kamatlábak

A jó adósok törlesztő részleteibe nem kell majd olyan mértékű hitelnyújtási kockázati felárat beépíteni, mint a késedelmes fizetőkébe

A jó adós olcsóbban kap majd hitelt

A bankok az adós ügyfelekről szóló információk megosztásával bizonyos ügyfélcsoportoknak kedvezőbb ajánlatokat tudnak majd tenni

A hitelkihelyezés kockázata csökkenhet

Megelőzhetővé válik az ügyfelek túlzott eladósodottsága

Megváltozhat az a gyakorlat, amely szerint, ha valaki nem kap hitelt, a bankok nem tájékoztatják az elutasítás okáról

Válságkezelés a devizahiteleseknek, magáncsőd

Akadnak olyan adósok, akiknek a válság előtt 50 ezer forint volt lakáshitelük törlesztő részlete, míg most ez közelíti a 100 ezer forintot. A kormány által dobott mentőöv sok esetben pedig egyáltalán nem segít. A hitelesek "elvesznek a pénzügyi útvesztőben": nem értik, miért emelkedett meg drasztikusan a törlesztő részletük, és nem tudják milyen lehetőségeik vannak

Tovább

Lépj be fizess havonta és ha szerencséd van....

 

A mai levelünk aktualitását, egy barátomtól kapott telefonhívás ihlette. Az előzmény az, hogy olvasott egy hirdetést, lépj be, fizess havonta, és ha szerencséd van, akár fél éven belül hatalmas pénzhez juthatsz! - mit tudok erről- jött a kérdés.

 

Nos megosztom Veled is, azt hiszem nagyon tanulságos.

Tovább
süti beállítások módosítása